Boşanma davaları iki tarafın da evlilik birliğini bozmak istemesi ya da sadece taraflardan birinin evliliği sonlandırması üzerine açılan davalardır.

Boşanmak isteyen tarafların iyi bir avukattan destek alması oldukça önemlidir. Boşanma avukatları Ankara ili için düşünüldüğünde pek çok farklı seçenek karşınıza çıkacaktır. Boşanmaya karar veren taraflar arasında avukat tutanlar özellikle boşanma konusunda anlaşmaya varamayan çiftlerdir. Boşanma avukatları Ankarada aranıyorsa dikkat edilecek husus avukatın iyi seçilmesi olacaktır. İyi bir avukat size öncelikle bundan emin olup olmadığınızı soracaktır. Bunun yanında gerekçelerinizi can kulağı ile dinleyecek ve herhangi bir ayrıntıyı atlamayacaktır. Aynı zamanda iyi bir boşanma avukatı Ankara ilinde aranıyorsa tecrübeleri fazla olan bir avukatı seçmek için kararınızı verirken pek çok farklı kişinin görüşünü almanız gerekmektedir. Böylelikle doğru bir seçim yapmanız daha çok mümkün hale gelecektir.
Aynı zamanda boşanma avukatları Ankara ilinde seçilirken özen gösterilmesi gereken başka bir husus da avukatın prosedürlere hakim olması olacaktır. Esas ve usuller hakkında bilgi sahibi olan bir avukat kesinlikle pek çok konuda size avantaj sağlayacaktır.

Boşanma davaları anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davaları olarak ikiye ayrılmaktadır. Boşanma avukatınız Ankara ilinden seçildiyse koşulları size açıklamalıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında çocukların velayeti ve mal paylaşımı gibi konular netleştirilir ve uygun bir protokol hazırlanır. Bu protokol taraflar tarafından mahkemede sunulur ve daha sonra boşanma kararı verilir. Ancak çekişmeli boşanma davalarında iki tarafın birbiri ile anlaşması söz konusu değildir. Bu davalarda iki taraf mal paylaşımı ve çocukların velayeti konusunda net bir karara varamadıkları için bir taraf dava açtıktan sonra diğer taraf da karşı dava açacaktır. Genellikle bu süreçte iki tarafın davaları birleştirilmektedir.

Ankarada çok sayıda alanında uzman boşanma avukatı,alanında uzman ağır ceza avukatı,alanında uzman icra avukatı ve alanında uzman bilişim avukatı bulunmaktadır. Dolayısıyla Ankarada çok iyi boşanma,ceza,icra ve bilişim avukatları bulabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davası mı açacaksınız? Çok iyi bir ceza avukatına mı ihtiyacınız var? Nafaka ya da boşanma davası mı açacaksınız? Bilişim dalında uzman bir avukata mı ihtiyacınız var? Bu sorular doğru avukatı bulmanız konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.