Boşanma davası kadın ve erkeğin evlilik kurumunu devam ettirmek istemedikleri durumlarda evliliği sonlandırmak için taraflardan birinin ya da her iki tarafın birlikte açtıkları davalardır. Bu davalarda önemli olan tarafların ve çocukların mümkün olduğunca az yıpranmasıdır. Dolayısıyla tam da bu nedenle anlaşma yapılması önerilmektedir. Boşanma davasının sonuçları ne kadar kısa sürede belli olursa ve süreç ne kadar az uzarsa o kadar olumlu olacaktır.

Anlaşmalı boşanma davasının sonuçları iki ay ile üç ay arasında değişmektedir. Sonuçlanma aşaması, küçük yerlerde daha kısa bir süre alır. Bu süre 15 güne kadar düşebilir. Ama büyük yerlerde biraz daha uzun zaman alabilir. Anlaşmalı boşanma olduğu için tek celsede boşanmaya karar verilir. Ondan sonraki yapılacak işlemler ise usul ve prosedürlerden ibarettir. Aynı zamanda temyiz sürecinin geçirilmesi için de temyizden feragat dilekçesi alınmalıdır. Böylelikle kadın eski kütüğüne geri dönmektedir. Böylelikle medeni durumları kütüğe kaydedilmektedir. Anlaşmanın olmadığı çekişmeli olan boşanma davasının sonuçları ise biraz daha uzayacaktır. Çocuklar konusunda ya da mal paylaşımında uzama olabilir. 1 yıldan başlar ve 3 yıla kadar sürer. Tapu kayıtları ve şahitlerin dinlenmesi sonucunda hâkim öyle ya da böyle bir karar vermek durumundadır. Bu karar ayrılık kararı da boşanma kararı da olabilir.

Boşanma davasında ayrılık talebinde bulunulabilir. Hakim siz isteseniz de istemeseniz de ayrılığın evlilik birliğinin devamı için daha yararlı olduğunu düşünüyorsa ayrılık kararı verebilir. Çünkü aile mahkemeleri evlilik birliğinin devamını sağlama görevindedir. Boşanma davası daha çok şiddetin olduğu durumlarda verilmektedir. Boşanma davasının sonuçları ayrılık kararı ile neticelendirildiyse taraflar farklı konutlarda kalmalıdır. Ancak ayrılık süresine rağmen boşanma gerçekleşmezse boşanma davasının sonuçları boşanma ile neticelendirilmek üzere süreç tekrar başlayacaktır.

Ankarada çok sayıda alanında uzman boşanma avukatı,alanında uzman ağır ceza avukatı,alanında uzman icra avukatı ve alanında uzman bilişim avukatı bulunmaktadır. Dolayısıyla Ankarada çok iyi boşanma,ceza,icra ve bilişim avukatları bulabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davası mı açacaksınız? Çok iyi bir ceza avukatına mı ihtiyacınız var? Nafaka ya da boşanma davası mı açacaksınız? Bilişim dalında uzman bir avukata mı ihtiyacınız var? Bu sorular doğru avukatı bulmanız konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.