Boşanma evlilik birliğine son vermek isteyen kadın ve erkeğin birbirleri ile anlaşarak ya da herhangi bir anlaşmaya varmadan açtıkları bir dava sürecidir. Bu süreç içerisinde anlaşma yapılır ve taraflar bir protokol imzalayarak bu protokol çerçevesinde çocukların velayetinde anlaşırlarsa ya da mal paylaşımını bu protokole göre düzenlerlerse anlaşmalı boşanma gerçekleşmiş olur. Anlaşmalı boşanma davalarında hâkimin de düzenlemelerle ilgili karara varması söz konusu olacaktır. Ancak taraflar anlaşamadıkları ya da bazı konularda sorun yaşadıkları durumlarda çekişmeli boşanma davası söz konusu olacaktır.

Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davalarından çok daha uzun sürecektir. Bunun nedeni tarafların mallar ya da çocuklar konusunda anlaşamamalarıdır. Çocukların velayetinin kime verileceği ya da nafaka verilip verilmeyeceği konusunda problem yaşayan taraflar bu konularda anlaşamadıklarında çekişmeli boşanma davası daha da uzar. Hem tapu tescil kayıtları hem de şahitlerin dinlenmesi gibi konular söz konusu olduğu için hâkim 1 ya da 3 yıl içinde süreci sonlandırabilir. Bu sürecin sonunda hâkim boşanma kararına da ayrılık kararına da varabilir.

Medeni Kanun’a göre boşanma sebepleri sınırlıdır. Zina, hayata kast etme, haysiyetsiz hayat sürme, suç işleme, terk, akıl hastalığı, kötü ve onur kırıcı davranış gibi oldukça farklı boşanma sebepleri bulunmaktadır. Genellikle evlilik birliğinin temelsen sarsılması boşanma kararı verilmesini kolaylaştırır. Çekişmeli boşanma davası her iki taraf için ve çocuklar için oldukça yıpratıcı bir süreç olacaktır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma davalarının açılmasının daha çok tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Çekilmeli olan boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına dönüştürülebileceği gibi anlaşmalı boşanma davalarının da çekişmeli boşanma davasına dönüştürülebileceği bilinmelidir. Boşanma davalarının uzamasını önlemek ilk tercih olmalıdır. Çekişmeli davalarda yazılacak talep metni için uzman desteği alınmalıdır.

Ankarada çok sayıda alanında uzman boşanma avukatı,alanında uzman ağır ceza avukatı,alanında uzman icra avukatı ve alanında uzman bilişim avukatı bulunmaktadır. Dolayısıyla Ankarada çok iyi boşanma,ceza,icra ve bilişim avukatları bulabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davası mı açacaksınız? Çok iyi bir ceza avukatına mı ihtiyacınız var? Nafaka ya da boşanma davası mı açacaksınız? Bilişim dalında uzman bir avukata mı ihtiyacınız var? Bu sorular doğru avukatı bulmanız konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.