Yabancılarla evlenen pek çok kişi boşanma davalarında bir takım sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Genellikle yabancı ülkelerde verilen mahkeme kararlarının başka ülkelerde hüküm taşımayacağı bilgisinden hareketle tanıma ve tenfiz davası açılmaktadır. Bu işlem, bir ülkede verilen bir kararın başka bir ülkenin mahkemeleri tarafından incelenmesi ve geçerliliğinin tespit edilmesi işlemidir.

Genellikle Türkiye’de yaşayan pek çok kişi Almanya’da evlenmektedir. Pek çok avukat Almanya’nın herhangi bir şehrinde bulunan kişilerin Alman mahkemeleri tarafından verilen boşanma kararlarını Türkiye’de açılacak bir dava ile hızlı ve hesaplı bir şekilde bitirmek konusunda birçok kişiye hizmet vermektedir. Tanıma ve tenfiz hizmetleri olarak adlandırılan bu hizmetler gerçekten alanında uzman olan hukukçuların yapması gereken bir hizmettir.

Bir ülkede bulunan bağımsız mahkemelerin kararlarının başka bir ülkede hukuki olarak geçerli olması için açılan tanıma ve tenfiz davalarında amaç verilen kararı her iki ülkenin de tanımasını ve dolayısıyla her iki tarafın zorluk yaşamamasının sağlanmasıdır. Bu davalarda verilen kararın hukuk ilke ve usullerine uygun olup olmadığı ve eğer uygunsa iki ülkenin de kararı tanıması göz önünde bulundurulmaktadır.

Türk vatandaşı olan herhangi bir kişi hem yaşadığı Almanya’da hem de memleketi olan Türkiye’de boşanmak için dava açabilmektedir. Genellikle Alman mahkemelerinde eşler Türk hukukuna göre boşanmaktadır. Yani Alman hâkimlerin Türk yasalarına göre karar vermeleri söz konusudur. Alman hakimin Türk hukukunu ne oranda doğru uyguladığının tespiti için tanıma ve tenfiz davaları açılmaktadır. Böylelikle alınan kararın Türk hukukuna şekil ve içerik anlamında uygunluğu denetlenmekte ve bu kontrol sayesinde Türk hukukuna göre da boşanma kararı kesinleşmiş olmaktadır. Bu dava açılmazsa Türkiye’de hala evli kalmış olacaksınız. Tanıma ve tenfiz davaları uzman kişilere danışılarak açılmalıdır.

Ankarada çok sayıda alanında uzman boşanma avukatı,alanında uzman ağır ceza avukatı,alanında uzman icra avukatı ve alanında uzman bilişim avukatı bulunmaktadır. Dolayısıyla Ankarada çok iyi boşanma,ceza,icra ve bilişim avukatları bulabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davası mı açacaksınız? Çok iyi bir ceza avukatına mı ihtiyacınız var? Nafaka ya da boşanma davası mı açacaksınız? Bilişim dalında uzman bir avukata mı ihtiyacınız var? Bu sorular doğru avukatı bulmanız konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.